teniški igralec

* 4. 10. 1993, Ljubljana

Območje delovanja: Litija

Povzetek: Nik Razboršek je perspektivni teniški igralec. Dosegel je veliko odličnih uspehov, ki so v vzor mladim igralcem na našem in na širšem področju.

Rodil se je 4.10.1993 v Ljubljani, mami Renati in očetu Dušanu. Družina šteje pet članov,  Nik je najmlajši, ima še starejši sestri Manjo in Nejo.  Osnovno šolo in gimnazijo je obiskoval v Litiji. Že v osnovni šoli je z uspehi pridobil status vrhunskega športnika, tako je bistveno lažje usklajeval šolo in šport.  Tako Osnovna šola Gradec kot Gimnazija Litija sta pokazali ogromno razumevanja, za njegovo športno pot, tako je Nik kljub naporni profesionalni karieri,  končal gimnazijo in maturiral s prav dobrim uspehom.

Tenis je začel trenirati s šestimi leti in pol in od takrat naprej je tenis njegov način življenja. Prve teniške urice je začel pod trenersko taktirko Bojana Brica, kmalu ga je prevzel prof. športne vzgoje Mitja Strmec in z njim delal kašno leto in pol. Gašper Wallas, prav tako prof. športne vzgoje, pa je z njim delal najdlje in v najbolj občutljivih letih osvajanja teniških veščin.

Njegov talent so trenerji prepoznali že kmalu zato je začel hoditi na tekmovanja, ko ni bil star niti 8 let.  Pri dvanajstih letih je prvič osvojil naslov državnega prvaka, tako v poletni kot zimski sezoni, posamezno in v dvojicah. Potem pa je praktično osvojil vse naslove državnega prvaka od 12, 14, 16, 18 let.

Pri 14-letih je začel tekmovati tudi v tujini, kjer je osvojil kar nekaj  mednarodnih turnirjev in na Evropski lestvici do 14 let zasedel odlično 5. mesto. Na Evropskem mladinskem prvenstvu do 18 let v Švici, je kot prvi in do sedaj edini Slovenec osvojil bronasto medaljo v konkurenci posamezno in srebrno v konkurenci dvojic. Zastopal je barve slovenske reprezentance za vse kategorije od 12-16 let in mladinsko izbrano vrsto do 18 let. Prav tako pa je tudi že večkrat igral za člansko reprezentanco Slovenije v Davisovem pokalu.

V svoji dosedanji karieri je treniral z različnimi znanimi trenerji; v Španiji-Mallorca, trener Jofre Porta, ki je bil tudi trener Rafaela Nadala in Avstriji–Dunaj, trener Gunter Bresnik, ki je bil trener Stefana Koubeka, sedaj Dominica Thiema.

Pri 19 letih je začel nastopati  v članski konkurenci in se kmalu uvrstil na  ATP lestvico profesionalnih teniških igralcev sveta, najvišje do sedaj je zasedal 520-mesto. Na lestvici je cca 2332 igralcev iz celega sveta, ki so si uspeli priigrati vsaj eno točko, ter priti na lestvico. Za uvrstitev na lestvico pa  tekmuje  preko 10.000  tekmovalcev iz celega sveta. Tenis je psihično in fizično zelo naporen šport zato prihaja do poškodb, tudi Nik ni izjema. Zaradi poškodbe hrbta je izgubil celo leto 2014. V tenisu to pomeni, da »izpadeš« iz  ATP lestvice. Znova moraš začeti v kvalifikacijah, tu zmagati od tri do širi tekme, da potem lahko igraš glavni turnir, za ATP točke.

V članski konkurenci je do sedaj zmagal dva mednarodna turnirja, enega v Umagu-2013 in drugega 2015  v Milanu. Pri 22 letih se njegova profesionalna športna kariera šele dobro začenja, saj je povprečna starost ATP teniškega igralca  za med top 100 na lestvici, 28 let.

Je član Tenis kluba As v Litiji, kjer trenira še danes.

Z  uspehi, ki jih je Nik dosegel, pa je vzor številnim mladim teniškim igralcem, tako v Litiji, kot tudi v Sloveniji.

Dosežki, nagrade: nosilec naslova državni prvak v kategorijah 12, 14, 16, 18 let.

Na Evropski lestvici do 14 let zasedel odlično 5. mesto. Na Evropskem mladinskem prvenstvu do 18 let v Švici, je kot prvi in do sedaj edini Slovenec osvojil bronasto medaljo v konkurenci posamezno in srebrno v konkurenci dvojic. V članski konkurenci je do sedaj zmagal dva mednarodna turnirja, enega v Umagu-2013 in drugega 2015 v Milanu.