V Kamniku je obiskoval šolo, gimnazijo pa v Karlovcu. Kasneje je študiral bogoslovje in postal župnik. Po študiju bogoslovja je bil leta 1847 posvečen v duhovnika. Službo župnika na Primskovem je nastopil 14. aprila 1876.
Zelo je bil nadarjen za jezike, poleg slovanskih je obvladal tudi vse večje evropske jezike ter tudi grščino, latinščino in hebrejščino. Preučeval je tudi staroindijski jezik sanskrt. Bil je razgledan človek. Ukvarjal se je s filozofijo, teologijo, naravoslovjem in astronomijo. Največ pozornosti pa je posvečal zdravilstvu. Najbolj znan je po zdravljenju z magnetizmom. Zavedal se je svoje skrivnostne moči zdravljenja, jo raziskoval in uporabljal. Imel je bogato knjižnico, preučeval je dela o magnetizmu, hipnozi in drugih zdravilskih metodah. Uporabljal naj bi tudi homeopatijo. Spisal je več del, ki so v glavnem ostala v rokopisu, nekatera so bila natisnjena. Posebnež je bil tudi po podobi: nosil je preprosta oblačila, ni se bril. Ni uporabljal nogavic. Spal je na postelji spleteni iz leske in srobota. Ljudje so ga opisovali kot delovnega, skromnega, prijaznega in mirnega človeka.
Humarjevo poslanstvo je bilo pomagati ljudem v različnih stiskah. Pripisovali so mu posebno moč in jasnovidnost. Delal je brezplačno. Darove, ki so mu jih prinesli ljudje je namenil za vzdrževanje cerkve in pomoč ostalim duhovnikom.
Na Primskovem je bil od leta 1990 župnik Pavel Sporn, to leto je župnija praznovala stoletnico smrti Jurija Humarja. Od takrat vsako leto v oktobru praznujejo Humarjevo nedeljo.
Ob 200-letnici Humarjevega rojstva – aprila 2019 – je Etnološko društvo Jurij Humar Primskovo poskrbelo za ponatis knjige Čudodelnik s Primskovega.